سنگ توپاز، خواص و سختی آن برای جواهرسازی

خواص جواهر توپاز

می دانید که اصلی ترین نقش سنگ توپاز در جواهر سازی چیست؟ شما هم قصد دارید تا با خواص سنگ یاد شده از نزدیک آشنا شوید؟

یکی از زیباترین سنگ های موجود در طبیعت را توپاز شکل داده است. این سنگ از بخارات فلوئورداری تشکیل شده و از انجماد شدن سنگ های آذرین تولید می گردد. شما می توانید تنوع بسیار بالایی را از سنگ مذکور در طبیعت مشاهده نمایید. همچنین توپاز خواص درمانی بسیار بالایی را نیز دارد که همین امر سبب شده تا امروزه بسیاری از افراد از سنگ یاد شده در طراحی جواهرات خود استفاده کنند. بسیاری از مردم جهان سنگ مذکور را نمادی از خورشید می دانند و بر آن باورند که سحر و جادوها را به کمک توپاز می توانند از بین ببرند. توصیه می شود که قبل از استفاده از سنگ مذکور با خواص آن از نزدیک آشنا شوید.

مهمترین خواص مربوط به سنگ توپاز عبارتند از: درمان بیماری های پوستی، درمان بیماری های کبدی، تقویت کردن کلیه ها، درمان کم اشتهایی، تسکین دردهای مربوط به ستون فقرات، بهبود دردهای مربوط به میگرن، رفع نمودن التهابات گلو، بهبود کیفیت صدا، آرام کننده، درمان مشکلات مربوط به افسردگی و اضطراب، انرژی زا بودن، نمادی از ثروت، تقویت اعصاب، رفع اختلالات سیستم گوارشی، ایجاد حس ابتکار، درمان ورم های مفاصل. همچنین به یاد داشته باشید که این مدل سنگ مربوط به ماه های آذر و آبان می باشد. در ادامه مقاله سعی داریم تا در مورد قیمت مربوط به سنگ یاد شده توضیحات بیشتر و مفصلی را ارائه دهیم. با ما همراه شوید.

سنگ توپازسنگ با ارزش

تشخیص سنگ توپاز اصل

لازم به ذکر می باشد که سنگ توپاز اصل یکسری از مهمترین ویژگی ها را به خود اختصاص داده است. ویژگی های ظاهری توپاز اصل عبارتند از: سختی در حدود ۸، شکست نور ۱/۶ – ۱/۶۳ ، وزن آن ۳/۴ – ۳/۶ گرم بر سانتی‌متر مکعب. همچنین شما می توانید جهت اصل بودن سنگ یاد شده راه ها و روش های گوناگونی را امتحان نمایید. جهت تشخیص اصل بودن توپاز می توانید پودر آن را با نیترات کبالت ترکیب کنید. چنان چه رنگ محلول به آبی پر رنگ تبدیل شود، می توان نتیجه گرفت که سنگ مدنظر ما اصل می باشد.

از سوی دیگر سنگ توپاز حساسیت بسیار بالایی را در برابر اشعه ایکس و حرارت دارد. به طوری که در مقابل حرارت و گرما به سرعت تغییر رنگ داده و شما می توانید در این صورت به اصل بودن این سنگ پی ببرید. در کشور خودمان نیز می توانید معادن مربوط به سنگ یاد شده را نیز پیدا کنید. بدون شک جزیره هرمز و الوند جزو بهترین مکان ها برای یافتن معادن توپاز هستند.

لازم به یادآوری می باشد که توپاز با سنگ آکوامارین تفاوت های بسیار فاحشی را دارد. اصلی ترین تفاوت آنها نیز مربوط به رنگشان می باشد. به طوری که سنگ آکوامارین در طبیعت به رنگ آبی یافت می شود. این در حالی است که توپاز آبی رنگ را در طبیعت نمی توانید پیدا کنید. بلکه به کمک پرتودهی می توان سنگ بی رنگ توپاز را به رنگ آبی تغییر داد. همچنین سختی مربوط به توپاز بیشتر از آکوامارین می باشد.

رنگ های مربوط به سنگ مذکور

رنگ های سنگ توپاز از تنوع بسیار بالایی برخوردار می باشد به طوری که شما می توانید با توجه به سلیقه ی خود بهترین این سنگ ها را خریداری نمایید. همچنین در نظر داشته باشید که هر یک از این سنگ ها از خواص متفاوتی برخوردارند. بنابراین شما می توانید در گام اول راجع به انواع سنگ های توپاز تحقیق نموده و سپس بهترین انواع آن را خریداری نمایید. رنگ های مربوط به سنگ مذکور عبارتند از: قهوه ای، نارنجی، زرد، آبی سبز، گیلاسی، آبی، قرمز، صورتی، بی رنگ.

شما می توانید رنگ های مختلف سنگ توپاز را به راحتی از وب سایت پیش روی خود مورد بررسی قرار دهید. همچنین می توانید اصل سنگ یاد شده را در کشور روسیه، ایالات اومی و مکزیک پیدا کنید. در نظر داشته باشید که کشور برزیل معادن مختلفی از توپاز زرد رنگ را به خود اختصاص داده است. شما می توانید کانی مذکور را به شکل نیمه شفاف و شفاف در طبیعت مشاهده کنید.

رنگ سنگ توپاز
رنگ سنگ

قیمت مربوط به سنگ توپاز

قیمت سنگ توپاز یکی از مهمترین سوال هایی می باشد که ذهن خریداران سنگ مذکور را به خود مشغول کرده است. شما می توانید جهت بررسی قیمت توپاز اصل با همکاران و مسئولان فروش ما در ارتباط باشید. فراموش نکنید که توپاز یکی از سنگ های گرانبها به شمار می آید. شما می توانید برای طراحی جواهرات منحصر به فردتان از سنگ توپاز استفاده کنید. همچنین در نظر داشته باشید که توپاز انرژی مثبت زیادی را از خود انتشار می کند. بنابراین می توانید در بسیاری از جلسات کاری و دورهمی های دوستانه از سنگ یاد شده استفاده کنید. امروزه بسیاری از جواهرسازان از توپاز برای ساخت محصولات خود استفاده می نمایند.

مجله طلا و جواهر

فهرست